
bytkiem zachowały się ślady wydrapywania ostrym narzędziem zmian próchnicowych. Innym prehistorycznym znaleziskiem archeologicznym świadczącym o istnieniu tej dziedziny nauki są pochodzące sprzed 9-7,5 tys. lat czaszki z zębami posiadającymi ślady borowania oraz wypełnienia, znalezione w miejscowości Mehrgarh w Pakistanie.
Patronką dentystów jest św. Apolonia ? męczennica, poganie ?zmiażdżyli jej szczęki i powybijali wszystkie zęby
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Stomatologia#Historia
Leczenie zębów w ramach ogólnej opieki stomatologicznej
Ogólna opieka stomatologiczna oferowana jest tym pacjentom, którzy muszą poddawać się leczeniu ubytków zębowych oraz ich diagnostyki czy najprostszym zabiegom ekstrakcji zębów. Dlatego z poszczególnych usług dentystycznych wykonywanych w ramach stomatologii ogólnej korzystają osoby w każdym wieku, nawet kilkuletnie dzieci i seniorzy. Oczywiście sama diagnostyka jak i leczenie zębów uzależnione jest od wieku pacjentów, jednak zawsze mogą oni korzystać ze specjalistycznego sprzętu. Dostęp do takiego sprzętu sprawia, że wszelkie usługi dentystyczne są bardzo skuteczne i bezpieczne, a poza tym mogą być przeprowadzane w szybkim tempie. Dlatego wszyscy właściciele przychodni dentystycznych starają się zachowywać dostęp do specjalistycznego sprzętu.
Przeprowadzanie zabiegów dentystycznych u dzieci rządzi się swoimi prawami. Najmłodsi pacjenci wymagają specjalnego podejścia pod względem używanego sprzętu oraz samego zaplecza dentystycznego. Ważne jest to, aby dzieci były przyjmowane w przyjaznych gabinetach, które pozwalają im na odprężenie zwłaszcza wówczas, gdy mają być u nich przeprowadzane dłuższe zabiegi. Już sama diagnostyka dentystyczna najmłodszych pacjentów musi zostać specjalnie przygotowana, podobnie jak wszelkiego rodzaju zabiegi wykonywane w ramach stomatologii ogólnej czy zachowawczej. Zdecydowanie najprzyjemniejsze dla dzieci są usługi udostępniane w ramach stomatologii estetycznej. Jednak rodzice powinni pamiętać o tym, że nie można z nimi przesadzać.
Jak się leczy ból zębów?
Bóle zębów należy traktować jako sygnał alarmowy i wskazanie do jak najszybszego leczenia, aby uniknąć zapalenia. Infekcja zatok lub kości szczęki może bowiem powodować sepsę (posocznicę). Jeśli przyczyną bólu zęba jest próchnica, uszkodzone tkanki zostaną usunięte i zastąpione wypełnieniem (plomba). W przypadku zapalenia miazgi zęba niezbędne może być leczenie kanałowe, a w razie stanu zapalnego ? antybiotykoterapia. Z kolei brak możliwości leczenia bywa wskazaniem do ekstrakcji ? chirurgicznego usunięcia zęba ze zbyt zaawansowanymi zmianami chorobowymi bądź też tzw. zęba mądrości np. z powodu wyrastania pod nieprawidłowym kątem.
Możliwe jest również doraźne stosowanie leków przeciwbólowych typu paracetamol lub z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) jak deksketoprofen, diklofenak, ibuprofen, ketoprofen. W przypadku ekstrakcji ból i obrzęk są bowiem typowymi skutkami zabiegu utrzymującymi się przez 2-5 dni. Doznania bólowe mogą jednak towarzyszyć pacjentowi dłużej, gdyż zębodół goi 1-2 tygodnie, a rana w kości nawet do 6 miesięcy.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3le_z%C4%99b%C3%B3w