Wizyta u stomatologa - nie ma się czego bać - Dla dentystów

Dobry stomatolog Gliwice

Ocena zdjęć RTG zębów

Zdjęcia RTG zębów wykonywane są u osób w każdym wieku wówczas, gdy stają się one potrzebne dla oceny stanu zdrowia zębów. Najczęściej stają się one niezbędne podczas poważniejszego leczenia kanałowego lub poważniejszej ekstrakcji większe

Wizyta u stomatologa - nie ma się czego bać - Dla dentystów Dobry stomatolog Gliwice
j ilości zębów. Analizą zdjęć RTG zajmują się dentyści oraz niekiedy sami pracownicy wykonujący tego rodzaju badania diagnostyczne. Zdarza się również, że niektóre zdjęcia RTG muszą być bardzo szczegółowo opisywane, aby mogły naprawdę pomóc w prowadzeniu procesu leczenia zębów. Obecnie różnej wielkości zdjęcia RTG zębów wykonywane są we wszystkich przychodniach dentystycznych i są dostępne zarówno w darmowy sposób, jak i za specjalną dopłatą. Dzięki temu praktycznie wszyscy pacjenci mogą z nich korzystać.

Leczeniem wad zębowych zajmują się ortodonci razem z dentystami. Stomatolodzy są potrzebni wówczas, gdy podczas prowadzenia zabiegów ortodontycznych zachodzi potrzeba usunięcia jakiegoś zęba lub jego szlifowania. Pomagają oni także w samej diagnostyce wad zębowych i ustalaniu konkretnych etapów leczenia. Zdarza się również, że stale trzeba zmieniać metody, po które sięga się podczas współpracy z konkretnym pacjentem. Wszystko to sprawia, że nawet ci pacjenci, którzy posiadają bardzo poważne problemy mogą cieszyć się z efektów podjętego u nich leczenia. Oczywiście najbardziej skuteczne jest ono u dzieci i młodzieży, jednak również osoby dorosłe mogą korzystać z różnych metod leczenia ortodontycznego.


Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?


Wiele gabinetów stomatologicznych wykonuje zabieg leczenia kanałowego. Pierwszą rzeczą, którą warto widzieć jest to, że najlepiej jest nie dopuścić do sytuacji, w której taka forma leczenia jest konieczna. Powodem, dla którego wykonuje się leczenie kanałowe jest nieodwracalne zapalenie miazgi zęba. Polega ono właśnie na usunięciu z kanałów oraz komory zęba chorej części miazgi. Jest to zabieg dość pracochłonny, w zależności ile kanałów trzeba wyczyścić, wykonywany pod znieczuleniem. Często w trakcie takiego zabiegu konieczne jest zrobienie zdjęcia rentgenowskiego, w celu ustalenia, czy dany kanał został dobrze wyczyszczony. Efektem takiego leczenia jest ząb, który może pozostać w jamie ustnej i nie sprawia bólu.


Ogólnie o protezach zębowych

Protezy stomatologiczne ? są to protezy stosowane w dentystyce w celu uzupełnienia lub odbudowy brakującego uzębienia. Są wykonywane z metali lub ich stopów (np. z glinu, srebra, kobaltu, niklu, tytanu, rtęci), tworzyw sztucznych i ceramiki.

Zasadniczo dzieli się je na dwie grupy:

protezy stomatologiczne ruchome składają się z płyty pokrywającej część podniebienia (podczas gdy protezy całkowite pokrywają je w pełni) - gdy płyta wykonana jest ze stopu metalu jest to tzw. proteza szkieletowa - oraz osadzonych na płycie zębów (produkowanych fabrycznie); w protezach częściowych osadza się także klamry, utrzymujące tę protezę; dzielimy na:
całkowite ? odbudowujące całe uzębienie w łuku zębowym,
częściowe ? odbudowujące część łuku zębowego, gdy pacjent posiada wciąż część zębów własnych;
protezy stomatologiczne stałe, trwale umocowane w jamie ustnej; są to:
wkłady koronowe,
wkłady koronowo-korzeniowe,
zęby ćwiekowe
korony protetyczne,
licówki,
mosty,
implanty (na których odbudowuje się koronę zęba).
Stosuje się również pojęcie "protezy stałe tymczasowe" - protezy stałe mocowane tymczasowo (na cemencie tymczasowym) na miejsce protez stałych od momentu opracowania (oszlifowania) zębów do czasu wykonania indywidualnej protezy stałej przez technika.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Protezy_stomatologiczne



© 2019 http://dla-dentystow.studio7.waw.pl/